Latest News

Mimari Görselleştirme

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir kavram Metaverse. Peki kimler Metaverse için tasarım yapabilir? İçerik üretmenin yolları nelerdir? Metaverse içinde mimari yapılar olduğuna göre mimari görselleştirme bu alanda da kullanılabilir mi? Mimari projelerin sunumları Metaverse içinde olabilir mi? Soruların cevaplarını arayacağımız sohbetimize başlamadan önce dilerseniz bazı kavramların tanımlamalarını da yapalım.

Metaverse Nedir?

Metaverse, kullanıcıların sanal olarak etkileşime girmesini sağlamak için sosyal medya, çevrimiçi oyun, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve kripto para birimlerinin özelliklerini birleştiren dijital bir gerçekliktir.Metaverse, çevrimiçi oyunlar, sosyal medya ve sanal gerçeklik gibi dijital ortamlardaki sanal bir alanı tanımlamak için kullanılan bir terim. Ötesi anlamına gelen "meta" öneki ile “universe” evren kökünün birleşimidir.

Mimari Görselleştirme nedir?

3 boyutlu çizim teknikleri kullanılarak mimari yapıların görselleştirilmesidir. Geometri, matematik, bilgisayar teknolojileri ve çeşitli yazılımlar aracılığıyla dijital ortamda oluşturulan bu görseller farklı tarzlarda üretilebilmektedir.

Dijital gerçekler, bir seferde yalnızca bir görevi gerçekleştirmeye odaklanmanıza olanak tanır. İnsanlar aksini bekleyebilir, ancak VR gerçekten tamamen odaklanmış içerikle ilgilidir. Ortamda çok fazla şey oluyorsa, insanlar bundan rahatsız olacaktır. Her sahne sadece bir göreve odaklanmalı, diğer her şey bu görevi tamamlamalı veya artırmalıdır. Bu istiflenebilir. Tüm deneyimin bir ana hedefi olmalı, daha sonra her aşama veya seviye, daha büyük hedefi gerçekleştirmeyi amaçlayan temel hedeflere sahip olmalı ve bu, bireysel oyun öğelerine kadar devam etmelidir. Bu, inanılmaz derecede pürüzsüz, amaçlı ve modern bir deneyim yaratmanıza olanak tanır.

Oyuncuların kendi dünyalarını inşa edebilecekleri Roblox ve Fortnite gibi video oyunları metaverse geliştirmelerine sahiptir. Bir miktar token veya kripto paranız varsa, metaversal deneyimin bir parçası olabilirsiniz. Sanal ve artırılmış gerçeklik metaversal dünyanın temel taşlarıdır. Dijital bir avatar kullanarak bir iş toplantısına veya bir partiye katıldıysanız çoktan sanal gerçekliğe adım atmışsınız demektir.

Metaverse Sanal gerçeklik hayallerinizi yaşamanın dijital yoludur.

mimari görselleştirme ve sanal gerçeklik uygulamaları ile Metaverse içinde kendi tasarımlarınızı oluşturabilir, başkalarına ilham kaynağı olabilir yada oluşturduğunuz tasarımları satarak dijital para kazanabilirsiniz. Bu dijital oluşumlara ön ayak olup metaverse alanında yeni yatırımlar yapan bazı firmalar ise şu şekildedir;

  • facebook
  • walt disney
  • adidas
  • google

3 boyutlu model veya 3d animasyon ile nasıl para kazanılabilir?

Sanal gerçeklik uygulamaları için oluşturacağınız modelleri bir blockchain ağı ile nft haline getirerek NFT satış platformlarında satışa sunabilirsiniz. Böylelikle 3d modellerinizi NFT olarak değerlendirip hem kripto para kazancı elde etmiş olursunuz hem de modelleriniz sanal dünyanın birer parçası haline gelir. Dilerseniz modellerinizi NFT haline getirmeden de satışa sunabilirsiniz. Metaverse dünyasının en büyük yatırımcılarından EPIC Games çok yakın zamanda sketchfab sitesini satın alarak model paylaşımı ve satışa sunulmasına yönelik bize bir ipucu vermiş oldu. Unreal Engine 5 ile birlikte Sketchfab gibi platformların da kullanımıyla 3d modelleme ve mimari görselleştirme tasarımcılarına yeni iş imkanları doğacaktır.

İletişim

3 boyutlu animasyon yada 3d mimari çizim ihtiyacınız mı var?

PIXELMEDYA

İstanbul 3d Render

Başarılı bir markanız dahi olsa, size yenilikler ve enerji katmak için daima hazırız.

Eğer hazırsanız, hikayenizi duymak için sabırsızlanıyoruz.

info@pixelmedya.com

Pzt-Cum: 09:00-17:00

İstanbul , TURKEY

24:00

Üye Ol